Laptimes | H1| H2| H3| H4|

    

     2017 NSW Open, U23 & Para Championships - 24/02/2017 to 26/02/2017      
                               Sydney Classic                                
                     Sydney Olympic Park Athletic Centre                     
 
Event 7  Men 1500 Metre Run Open
12 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
==========================================================================   
State Record: S 3:31.06  22/07/2010  Ryan Gregson, KEJ                       
Title Holder:   3:46.69  2016        OIiver Hoare, Sutherland                
    Name                     Age Team                   Prelims  Alternate   
==========================================================================   
Heat  1 Preliminaries                                                        
  1 Stapleton, Jack           22 U.T.S. Norths          3:55.32Q             
  2 Coles-Sinclair, Bryce     23 Illawong               3:55.86Q             
  3 Clarke, Edan              20 Mingara Athletic       3:58.48              
  4 Young, Luke               16 Macquarie Hunter       3:58.99              
  5 Cooper, Martin            21 Sydney Universit       4:02.49              
  6 McCuaig-Walton, Dylan     21 Sydney Universit       4:03.70              
  7 Byrne, Sam                21 Randwick Botany        4:05.00              
  8 Doherty, Charlie          18 U.T.S. Norths          4:06.31              
  9 Moore, Patrick            20 Newcastle Runner       4:08.51              
 10 Kentwell, Joshua          21 Kembla Joggers Inc.    4:19.42              
 11 Cubbin, Lachlan           19 U.T.S. Norths          4:20.16              
 12 Gorman, Cameron           13 Sydney Striders        4:51.19              
Heat  2 Preliminaries                                                        
  1 Plummer, Adrian           26 U.T.S. Norths          3:53.37Q             
  2 Lefroy, Tim               25 Australian Capit       3:54.43Q             
  3 Facioni, Zachary          18 Randwick Botany        3:54.86q             
  4 Scarr, Matthew            19 Mingara Athletic       3:55.12q             
  5 Music, Stefan             19 Randwick Botany        3:57.78              
  6 Seal, James               17 Kembla Joggers Inc.    3:58.30              
  7 Quinn, Ben                20 U of Nsw               4:01.26              
  8 Peterson, Leo             26 U.T.S. Norths          4:06.66              
  9 Simpson, Mark             20 Illawong               4:17.22              
 10 Brown, Hayden             17 Bankstown Sports       4:27.39              
 11 Healy, James              22 Sydney Universit       4:29.03              
 12 Gorman, Kieran            15 Sydney Striders        4:30.59              
Heat  3 Preliminaries                                                        
  1 Hunter, Charles           21 Asics Wests            3:59.13Q             
  2 Sharp, Jackson            17 Blue Mountains         3:59.58Q             
  3 Goddard, Edward (Ed)      20 U.T.S. Norths          4:00.03              
  4 Halls, Brett              39 Sydney Universit       4:00.23              
  5 Stevenson, Connor         27 Newcastle Runner       4:00.40              
  6 Lang, Callam              17 Macquarie Hunter       4:04.04              
  7 MacKenzie, Andrew         29 Bathurst Bathurs       4:05.23              
  8 Reilly, Kieran            18 Independent Athlete    4:05.54              
  9 Lynch, Bryn               17 Sydney Striders        4:08.01              
 10 Holland, Bradley          20 Kembla Joggers Inc.    4:22.54              
 11 Wylie, Rory               13 Randwick Botany        4:35.72              
 12 Brink, Marcus             17 Hills District         4:36.76              
Heat  4 Preliminaries                                                        
  1 Walters, Guy              23 Newcastle Runner       3:55.87Q             
  2 Phillips, Joshua          18 Sydney Striders        3:56.10Q             
  3 Hamilton, Scotti          19 Kembla Joggers Inc.    3:56.41q             
  4 Ring, Jake                27 U.T.S. Norths          3:57.05q             
  5 Balassone, Daniel         26 St. George Distr       3:58.87              
  6 Hudson, Matthew           32 Randwick Botany        3:58.92              
  7 Raimond, Oli              16 Sutherland Distr       3:59.35              
  8 Parkes, David             27 Nepean District        4:18.02              
  9 Land, Andrew              24 Mingara Athletic       4:20.37              
 10 Playford, Benjamin        19 Ryde Athletics         4:20.58              
 11 Stevenson, Josh           20 Armidale               4:25.06              
 12 Hooper, Padriac           24 Sydney Universit       4:41.11              
=============================================================================
State Record: S 3:31.06  22/07/2010  Ryan Gregson, KEJ                       
Title Holder:   3:46.69  2016        OIiver Hoare, Sutherland                
    Name                     Age Team                   Prelims  H# Alternate
=============================================================================
Preliminaries                                                                
  1 Plummer, Adrian           26 U.T.S. Norths          3:53.37Q  2          
  2 Stapleton, Jack           22 U.T.S. Norths          3:55.32Q  1          
  3 Walters, Guy              23 Newcastle Runner       3:55.87Q  4          
  4 Hunter, Charles           21 Asics Wests            3:59.13Q  3          
  5 Lefroy, Tim               25 Australian Capit       3:54.43Q  2          
  6 Coles-Sinclair, Bryce     23 Illawong               3:55.86Q  1          
  7 Phillips, Joshua          18 Sydney Striders        3:56.10Q  4          
  8 Sharp, Jackson            17 Blue Mountains         3:59.58Q  3          
  9 Facioni, Zachary          18 Randwick Botany        3:54.86q  2          
 10 Scarr, Matthew            19 Mingara Athletic       3:55.12q  2          
 11 Hamilton, Scotti          19 Kembla Joggers Inc.    3:56.41q  4          
 12 Ring, Jake                27 U.T.S. Norths          3:57.05q  4          
 13 Music, Stefan             19 Randwick Botany        3:57.78   2          
 14 Seal, James               17 Kembla Joggers Inc.    3:58.30   2          
 15 Clarke, Edan              20 Mingara Athletic       3:58.48   1          
 16 Balassone, Daniel         26 St. George Distr       3:58.87   4          
 17 Hudson, Matthew           32 Randwick Botany        3:58.92   4          
 18 Young, Luke               16 Macquarie Hunter       3:58.99   1          
 19 Raimond, Oli              16 Sutherland Distr       3:59.35   4          
 20 Goddard, Edward (Ed)      20 U.T.S. Norths          4:00.03   3          
 21 Halls, Brett              39 Sydney Universit       4:00.23   3          
 22 Stevenson, Connor         27 Newcastle Runner       4:00.40   3          
 23 Quinn, Ben                20 U of Nsw               4:01.26   2          
 24 Cooper, Martin            21 Sydney Universit       4:02.49   1          
 25 McCuaig-Walton, Dylan     21 Sydney Universit       4:03.70   1          
 26 Lang, Callam              17 Macquarie Hunter       4:04.04   3          
 27 Byrne, Sam                21 Randwick Botany        4:05.00   1          
 28 MacKenzie, Andrew         29 Bathurst Bathurs       4:05.23   3          
 29 Reilly, Kieran            18 Independent Athlete    4:05.54   3          
 30 Doherty, Charlie          18 U.T.S. Norths          4:06.31   1          
 31 Peterson, Leo             26 U.T.S. Norths          4:06.66   2          
 32 Lynch, Bryn               17 Sydney Striders        4:08.01   3          
 33 Moore, Patrick            20 Newcastle Runner       4:08.51   1          
 34 Simpson, Mark             20 Illawong               4:17.22   2          
 35 Parkes, David             27 Nepean District        4:18.02   4          
 36 Kentwell, Joshua          21 Kembla Joggers Inc.    4:19.42   1          
 37 Cubbin, Lachlan           19 U.T.S. Norths          4:20.16   1          
 38 Land, Andrew              24 Mingara Athletic       4:20.37   4          
 39 Playford, Benjamin        19 Ryde Athletics         4:20.58   4          
 40 Holland, Bradley          20 Kembla Joggers Inc.    4:22.54   3          
 41 Stevenson, Josh           20 Armidale               4:25.06   4          
 42 Brown, Hayden             17 Bankstown Sports       4:27.39   2          
 43 Healy, James              22 Sydney Universit       4:29.03   2          
 44 Gorman, Kieran            15 Sydney Striders        4:30.59   2          
 45 Wylie, Rory               13 Randwick Botany        4:35.72   3          
 46 Brink, Marcus             17 Hills District         4:36.76   3          
 47 Hooper, Padriac           24 Sydney Universit       4:41.11   4          
 48 Gorman, Cameron           13 Sydney Striders        4:51.19   1